Kompendium wiedzy

 

Jaki alkomat wybrać?

Alkomaty można podzielić na klasy produktowe. Najwyższą jest klasa A, wymuszająca zastosowanie sensora elektrochemicznego oraz czujnika ciśnienia. Elementy te wykorzystywane są również w alkomatach policyjnych. Z uwagi na poważne konsekwencje mogące wynikać z błędów we  wskazaniach alkomatu odradza się używanie urządzeń najniższych klas (C oraz D), których wskazania mogą bardzo dobiegać od faktycznego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

klasy_alkomatów

 

Dlaczego należy poczekać z testem co najmniej 20 minut po spożyciu alkoholu?

Zaraz po spożyciu alkoholu jego stężenie w wydychanym powietrzu jest bardzo wysokie. Dlatego należy odczekać co najmniej 20 minut, aby organizm przyswoił spożyty alkohol. Zbyt wczesne wykonanie testu może także uszkodzić sensor lub przyspieszyć jego zużywanie się.

 

Dlaczego nie należy palić przed pomiarem?

Na prawidłowy pomiar wpływa wiele czynników, jednym z nich jest dym papierosowy. Zalecamy odczekać co najmniej 5 minut od ostatniego wypalonego papierosa przed wykonaniem pomiaru, aby nie ryzykować uszkodzenia czujnika w alkomacie.

 

Co to jest kalibracja i do czego służy?

Czujnik każdego alkomatu podczas badania poddawany jest reakcjom chemicznym, które z wraz ze wzrostem liczby pomiarów i upływającym czasem stopniowo obniżają czułość sensora. Jest to naturalny proces, któremu ulegają również czujniki stosowane w dowodowych alkomatach policyjnych. Dowiedz się więcej >>

 

Jak działa alkotest? 

Tuba testera zawiera reagent w postaci żółtych kryształków, które zabarwiają się na zielono, jeśli badana osoba spożyła wcześniej alkohol. W przypadku, gdy osiągnięty zostanie limit 0,2 promila w wydychanym powietrzu, zielone zabarwienie dojdzie do czerwonej kreski lub ją przekroczy.

tuba_alkotestu

 

Dlaczego powinno się wybrać alkotest, w którym powietrze wdmuchiwane jest do testera z woreczka, a nie bezpośrednio z płuc?

W przypadku alkotestów, których użycie wymaga bezpośredniego przyłożenia tuby testera do ust, istnieje ryzyko, że powietrze może cofnąć się podczas nadmuchiwania balonika. W ten sposób toksyczne kryształki mogą dostać się do płuc. Alkotest Certen został zaprojektowany z dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika, dlatego nadmuchiwany jest sam balon, a tuba nigdy nie ma styczności z ustami.


Jakie limity alkoholu obowiązują w krajach europejskich?

mapa_limity

  

Co to jest alkomat przesiewowy?

Jest to alkomat, który pozwala wykonać w krótkim czasie dużą liczbę pomiarów. Wykorzystywany jest w firmach, instytucjach i urzędach, które stają przed koniecznością sprawnego zbadania dużej liczby osób (np. pracowników).

 

Co to jest test pasywny i kiedy się go stosuje?

Test pasywny jest metodą sprawdzenia trzeźwości u osoby, nie mogącej wdmuchnąć wystarczającej ilości powietrza do alkomatu (np. po wypadku). 


Jak ustawić czas pomiaru w Certen Professional?

Alkomat Certen Professional pozwala na ustawienie czasu pomiaru w zakresie od 0.2 s do 2 s. Im dłuższy czas pomiaru zostanie wybrany, tym badanie będzie dokładniejsze. Dla sprawnego badania dużej liczby osób stosuje się zwykle krótsze ustawienia, które można zwiększyć w chwili wykrycia alkoholu, aby dokładniej oszacować wynik stężenia u konkretnej osoby.

 

Kompendium

Aby alkomat poprawnie wskazywał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

zasady_uzytkowania

Informacje techniczne

 

Typy sensorów alkoholu:

 

Sensor półprzewodnikowy – najbardziej popularny typ sensora wykorzystywany w alkomatach do użytku osobistego. Przy wyborze tego typu sensora, należy zwracać szczególną uwagę, aby sensor był najnowszej generacji, W przypadku sensorów półprzewodnikowych, należy wybierać wyłącznie urządzenia najnowszej generacji, których działanie wsparte jest zaawansowanym procesorem oraz czujnikiem przepływu powietrza, tak jak w alkomacie Certen CT-1. Urządzenia niższych klas, starszej generacji mogą być bowiem niewiarygodne.

Sensor elektrochemiczny – czujnik alkoholu wysokiej klasy, stosowany m. in. w alkomatach Certen. Jego pomiary są stabilne i znacznie mniej zależne od czynników zewnętrznych. Ponadto wskazywany wynik pomiaru jest niezależny od stanu baterii. Sensory tego typu są wykorzystywane w alkomatach dowodowych będących na wyposażeniu policji.

Sensor spektrofotometryczny – jest to najdokładniejszy czujnik, jednakże przez swoje bardzo duże wymiary i wysokie koszty stosowany jest tylko w urządzeniach stacjonarnych.

 

Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze alkomatu jest sensor przepływu powietrza. Aby pomiar był dokładny, urządzenie musi posiadać informację, z jaką siłą powietrze wdmuchiwane jest do sensora mierzącego stężenie alkoholu.

 

Typy czujników przepływu powietrza:

 

Termistor – rezystor reagujący na ciepło. Czujnik jest podgrzewany do wysokiej temperatury. Następnie zależnie od siły z jaką użytkownik wdmuchuje powietrze do alkomatu, temperatura termistora obniża się.

Mikrofon elektretowy – zależnie od siły wdmuchiwania powietrza, membrana wbudowana w mikrofon drga z odpowiednią siłą.

Sensor ciśnienia – zależnie od siły wdmuchiwania powietrza, zmienia się ciśnienie wskazywane przez sensor. Sensor tego typu jest wykorzystywany w alkomatach Certen jako najbardziej wiarygodny sposób pomiaru.