Wiele jest w internecie (i nie tylko) miejsc, gdzie można kupić alkomaty. Sklep, w którym tego zakupu dokonamy, musi być jednak zaufany i sprawdzony. Dlaczego? Zapraszamy do wpisu.

Kwestia bezpieczeństwa

        Jesteśmy przyzwyczajeni, że alkomatów używają głównie policjanci przy drogowych kontrolach, tymczasem, w niektórych wypadkach powinniśmy korzystać z nich wszyscy. Bezpieczeństwo własne i bliskich wymaga absolutnej pewności wobec swojego stanu trzeźwości,  gdy wykonujemy pewne czynności, w tym przede wszystkim jazdę samochodem, choć do tej listy można zaliczyć też pływanie, sporty ekstremalne, pobyt w saunie, obsługę maszyn i podejmowanie ważnych zobowiązań.   Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów, gdzie poruszamy kwestię, dlaczego potrzebny jest dobry alkomat. Z tych samych względów, dla których różnych czynności nie powinno się wykonywać będąc pod wpływem alkoholu, ważny jest wybór profesjonalnego sprzętu do wykonywania pomiarów. To na podstawie informacji z niego uzyskanej podejmujemy decyzję, czy np. wsiąść za kółko, zatem alkomat, który kupimy, musi pochodzić z dobrego, sprawdzonego sklepu, posiadać certyfikat i być odpowiednio skalibrowany. Kalibracja alkomatu to cyklicznie powtarzane nastrojenie urządzenia, aby nadal dawało dokładne, wiarygodne wyniki i nie wolno jej zaniedbać.

 Bez przesady

        Można by pomyśleć, że zbyt dużą uwagę przykładamy do źródła lub sklepu, z którego pochodzą alkomaty, jednak to podstawa zachowania bezpieczeństwa, o której tyle piszemy. Wynik pomiaru trzeźwości może przesądzić o straceniu lub zachowaniu prawa jazdy, miejsca pracy, zdrowia, a czasem nawet i życia. Należy pamiętać, że alkohol długo utrzymuje się w naszym organizmie, dlatego kilka godzin snu nie wystarczy, aby móc z pewnością uznać, że nie mamy w sobie ani jednej dziesiątej promila - i do tego potrzebujemy fachowego sprzętu z dobrego sklepu.