Alkomaty elektrochemiczne to rodzaj urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki wbudowanemu sensorowi elektrochemicznemu, są najbardziej dokładnymi spośród dostępnych na rynku alkomatów. Dodatkowo, nie są podatne na czynniki, które mogłyby zmienić wynik odczytu, takie jak spożyty przez badanego pokarm, czy palenie przez niego wyrobów tytoniowych; alkomat elektrochemiczny potrafi oddzielić przyswojone z pokarmem składniki od spożytego alkoholu ( nigdy więcej tłumaczenia “zjadłem tylko kilka jabłek, panie władzo”).

Ze względu na dokładność pomiaru i bardzo precyzyjne wyniki, alkomaty elektrochemiczne są używane przede wszystkim przez służby mundurowe i pracodawców w dużych zakładach pracy, posiadających często hale produkcyjne - w miejscach, gdzie istotna jest konkretna wartość pomiaru, nie tylko stwierdzenie, czy osoba jest pod wpływem alkoholu, czy nie.

Kolejną cechą alkomatów elektrochemicznych jest ich wysoka wydajność; wymagają kalibracji co około dwunastu miesięcy, a służą przeciętnie przez pięć lat (choć często i dłużej). Też z tych przyczyn, są wybierane przez służby, wspomniane już duże zakłady produkcyjne, oraz podczas imprez masowych. Dokonywanie wielu pomiarów wymaga solidnego i certyfikowanego sprzętu, bo ten, o słabszych parametrach (lub po prostu przeznaczony dla innej grupy) nie podołałby takiemu wyzwaniu.

Z kolei, dla osoby prywatnej, którą zazwyczaj interesuje, czy może prowadzić pojazd po zakrapianej nocy, alkomat elektrochemiczny będzie wydatkiem nieadekwatnym do potrzeb. Rzadsze kalibracje nie zwrócą się w wymiernym czasie, a precyzyjny wynik rzadko jest potrzebny podczas dylematu “czy już wsiąść za kierownicę”. Dlatego, osobom prywatnym proponujemy alkomaty osobiste.