Alkomat online to często stosowane rozwiązanie i coraz więcej serwisów kierowanych do kierowców oferuje na swoich stronach kalkulatory mające określić stan trzeźwości użytkownika na podstawie deklarowanych przez niego danych. Czy alkomaty online są miarodajne i skuteczne? Sprawdźmy.

Czym jest alkomat online?

        Alkomat online to rodzaj wirtualnego kalkulatora, który ma wyliczyć stężenie alkoholu w organizmie internauty. W odpowiednie okna tego narzędzia wpisuje się ilość wypitych trunków z podziałem na mililitry lub kieliszki/butelki z uwzględnieniem zawartości procentów poszczególnych rodzajów alkoholi. Należy też zawrzeć informację o swoje płci, wadze, wieku, godzinie rozpoczęcia i zakończenia picia, a często też o tym, czy alkohol spożywaliśmy na pusty, czy pełny żołądek. Kalkulator podaje w odpowiedzi wykres, jak przebiegało upojenie naszego organizmu oraz o której godzinie będziemy całkowicie trzeźwi. Wiele osób korzysta z internetowych alkomatów, aby po imprezowej i zakrapianej nocy podjąć decyzję o tym, czy mogą prowadzić samochód. Sama intencja jest słuszna - nie należy wsiadać za kółko bez całkowitej pewności co do swojego stanu organizmu. To podstawowa zasada bezpieczeństwa i odpowiedzialnego podejścia. Jednakże, czy badanie za pomocą aplikacji jest miarodajne?

Wybór formy badania

        Alkomaty online biorą pod uwagę odpowiednie zmienne, które faktycznie są kluczowymi czynnikami dla trzeźwości lub upojenia organizmu. Jednakże, wykres i dane podawane użytkownikowi nie są badaniem, lecz szacunkiem. Spożywając alkohol, szczególnie w dużej ilości można zapomnieć, jaką ilość faktycznie się wypiło - to pierwszy minus alkomatów online. Nie każdy drink, czy piwo ma też taką samą zawartość procentową alkoholu, co internetowe kalkulatory ujednolicają. Szacunek, nawet dość trafny, nie jest jednak dokładny. Z tych powodów, jesteśmy zwolennikami tradycyjnej metody badania, za pomocą alkomatu. Tylko prawdziwa i profesjonalna aparatura daje dokładny pomiar i pozwala na określenie stanu trzeźwości lub jej braku. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają kierować autem lub pracować przy ciężkich w obsłudze maszynach, np. tokarskich. Nie ryzykujmy i postawny na sprawdzone alkomaty.